top of page

Jak funguje systém ochrany při nežádoucím úniku kapalin?

Aktualizováno: 3. 1.
Podle statistiky pojišťoven je každý rok kolem 1.500.000 vyplavených domácností a firem.


Nejsme tak bohatí, abychom si pořizovali

polovičatá řešení.


Pokud se rozhodnete pořídit si modulární protizáplavový systém, povětšinou je to po nepříjemné osobní zkušenosti, kdy se vám už budova vyplavila.

Tedy velmi dobře si uvědomujete, kolik starostí to přineslo, o kolik zákazníků jste přišli, pokud je budova komerční a jak to zasáhlo do pracovní náplně všech vašich zaměstnanců.


O škodách na vybavení, uměleckých předmětech, technologiích a konstrukci budovy ani nemluvě.

Ne všechno lze zaplatit z pojistného a rozhodně to nevrátí čas, který jste museli vy a váš tým rekonstrukci věnovat.


Proto si velmi dobře uvědomujete, že investice do polovičatého systému zabezpečení před vyplavením není správná cesta. Když se chránit, tak pořádně a smysluplně.Co od kvalitního systému ochrany

požadovat a nepolevit v nárocích?


Co patří mezi dva klíčové faktory, jsou určitě: automatické uzavření přívodu vody, jen jak systém havárii zaznamená a to automatické bychom mohli desetkrát podtrhnout, protože vědět o tom, že vám voda proudí domem a vy jste na dovolené a nemáte možnost ji uzavřít je, co si budeme nalhávat, vážně situace na draka.


A za druhé je to autonomní ochrana dodaného systému. Co si pod tím máte představit?

Vzhledem k tomu, že se jedná o systémovou ochranu, která většinu času vlastně čeká na havárii, tak by se snadno mohlo stát, že zapomenete na rutinní kontrolu, zda vše funguje jak má. A je to v pořádku, vy nic kontrolovat nemáte. Ideální stav je, pokud můžete obavu z vody úplně díky systému vypustit z hlavy.


Systémová ochrana je nastavena na všechna zařízení, která jsou její součástí.

Takže všechny senzorické prvky se sami hlásí, že jsou v pořádku a systém je s nimi 24/7 ve spojení. Hlídá jak jejich kapacitu baterie, tak i zda není zarušen signál a všechna zařízení na sebe "vidí". Tak stejně je systém připraven hlídat i automatické ventily uzávěry vody a průtokoměry. Posílá jim informaci, kdy se mají preventivně zavírat a otevírat, aby nezarostly vodním kamenem, ale také zda jsou v chodu a vidí na sebe společně se senzory.

Vy se o nic nemusíte starat a když by nastala situace, které máte věnovat pozornost, informace přijde notifikací k vám i k nám, aby byla zajistěna maximální ochrana vašeho majetku.


Praskne voda, co se bude dít?


Po budově máte rozmístěné senzory, kterým pomocí záplavové zkoušky nalezneme nejlepší umístění. Pokud se stane, že praskne hadička přívodu vody třeba pod wc, dřezem, umyvadlem, nebo začne protékat bojler, senzor okamžitě zašle informaci do příslušného automatického ventilu a ten přívod vody uzavře. Umístění uzávěry může být jak na patě domu, tak i po jednotlivých větvích. Záleží na vašem požadavku a také rozvodech vody v domě. Voda je zavřená a vy dostáváte informaci o tom, že nastal únik a že se ventil uzavřel. Ventil má navíc pojistku, takže systém pozná, že se skutečně uzavřel a nenastala systémová chyba.


Dokud zodpovědná osoba ventil neotevře (vzdáleně, nebo ručně v místě), voda je po celou dobu zavřená. Pokud je víkend, jste na dovolené, je po celou dobu budova chráněna a čeká, až situaci na místě vyhodnotíte.


Otevře přívod vody nepovolená osoba?


Ne, pokud nebude znát heslo, které systém automaticky generuje a zasílá pověřené osobě.

Je to důležité ve chvíli, kdy máte budovu s více vlastníky (nájemníky) a někdo by chtěl vodu pustit, aniž by se zajímal, proč neteče. Nejednou se totiž stalo, že vodu v budově si kvůli opravě vodoinstalatér v suterénu uzavřel, ale nějaká dobrá duše mu ji v průběhu oprav přišla otevřít. To opravdu nechcete.Jaké další výhody modulární systém má?


Jednoznačně ten, že kdykoli v průběhu času užívání můžete dokupovat další senzory

pro detekci vody a připojovat je do stávajícího systému. Pokud se stěhujete, berete s sebou senzory a komunikační síť a my vám dodáme logiku pro novou budovu. Pokud víte, že chcete začít zatím senzory bez uzavření přívodu vody, je to možné a později si systém doplníte o automatické uzavírání. Záleží jen na vás, jak si investici do ochrany budovy rozložíte. Uzávěra přívodu vody ale není podmínkou, i když ji doporučujeme.


Pokud chcete regulovat a řídit spotřebu vody průtokoměry, zařadíme je do systému

s přednastavenou logikou. Můžete tak chránit budovu i při úniku vody ve zdech, kde se na tuto havárii přichází třeba až po několika měsících.


Třešnička na dortu, nebude?


Ale bude, propojení celého systému probíhá přes rádio ve vlastní ostrovní síti IIOT.

Do budovy vám dáme gateway (něco podobného jako je WI-FI) a zasíťujeme tak všechny prostory. Systém tedy vaši stávající internetovou síť nezatěžuje a zároveň umožňuje připojit tisíce senzorických míst (můžete systém rozšířit o ochranu před únikem plynu, pro detekci kouře při zahoření, šetřit a monitorovat energie a mnoho dalšího z naší nabídky).

Není tedy potřeba vysekávat do zdí drážky k senzorům a instalace vůbec neomezí provoz v budově. Je rychlá a díky tomu dostupná i pro historické budovy.Zaujal vás tento způsob ochrany?

Napište nám, ať společně projdeme i vaši budovu a připravíme cenovou kalkulaci.Havárie vody
Protizáplavový systém při detekci úniku vodyVyužijte možnost odborné konzultace

a návrhu vhodného systému digitalizace

a automatizace pro prediktivní údržbu vaší výroby.


67 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page